Linux Xubuntu na notebook Lenovo Ideapad 700-15ISK

W tym artykule pokażę jak zainstalować Xubuntu na dysku zewnętrznym USB tak aby można było uruchomić z niego Notebook Lenovo 700-15ISK.

Fabrycznie na tym sprzęcie zainstalowany jest system Windows 10. Niestety gabaryty notebooka nie pozwoliły na montaż dodatkowej kieszeni na dysk twardy i napęd DVD.  Chcąc użyć Linuxa na tej maszynie nie kasując systemu Windows możemy użyć pendrive o pojemności co najmniej 8 GB. Im szybszy i bardziej pojemny pendrive tym lepiej. Notebook ten obsługuje standard USB 3.0 (2 wejścia z prawej) więc najlepiej  kupić pendirve 3.0 i cieszyć się dość dużą prędkością działania systemu.

Instalacji systemu dokonamy na maszynie wirtualnej „Virtualbox”. Pobieramy system „Xubuntu„. Wkładamy pendrive do wejścia USB w komputerze. Teraz należy utworzyć dysk wirtualny VMDK odnoszący się do naszego pendriva. W systemie Linux otwieramy konsolę i logujemy się jako root. Poleceniem:

fdisk -la

sprawdzamy pod jaką nazwą jest nasz pendrive.

W moim przypadku jest ona na /dev/sdd.

001-xubuntu-pen

W konsoli jako zwykły użytkownik wpisujemy polecenie:

 

VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename pen32gb.vmdk -rawdisk /dev/sdd

Pamiętajmy aby użyć odpowiedniej litery dysku bo inaczej może być katastrofa. Przez pomyłkę możemy użyć ważnego dysku systemowego co grozi potem skasowaniem wszystkich danych.

Zakładam, że wszystko się udało i plik pen32gb.vmdk został utworzony. Tworzymy teraz maszynę wirtualną o profilu Ubuntu i jako dysk wirtualny podajemy nasz pliczek pen32gb.vmdk. Do maszyny jako napęd optyczny podłączamy wcześniej pobrany obraz ISO z instalacją systemu „Xubuntu”. Ustawiamy kolejność rozruchu na CD/DVD i uruchamiamy maszynę wirtualną. Instalujemy „Xubuntu” na pendrive. Po instalacji zamykamy wirtualny system. Wyjmujemy pendrive i wtykamy do laptopa. Uruchamiamy go a w czasie startu przytrzymujemy klawisze Fn+F12 aż nasza maszynka wyda piszczący dźwięk. Pojawi się menu, z którego wybieramy nasz pendrive USB i wciskamy Enter.

 

002-boot_menu_lenovo

Powinien uruchomić się „Xubuntu”. Jeśli tak się nie dzieje trzeba zmienić w BIOS laptopa opcję „UEFI BIOS” na „LEGACY BIOS”. Do BIOSU dostaniemy się wciskając „magiczny” przycisk znajdujący się po lewej stronie laptopa. Komputer musi być wyłączony. Przycisk jest dobrze ukryty i możemy go wcisnąć przez otwór w obudowie za pomocą wyprostowanego spinacza biurowego lub grubej igły.

W przypadku gdy po uruchomieniu laptopa nie została wykryta karta Wi-Fi należy w konsoli wykonać poniższą czynność i zrestartować sprzęt:

echo "blacklist ideapad_laptop" | sudo tee /etc/modprobe.d/ideapad.conf

Instalacja Linuxa Xubuntu na pendrive ma dużo zalet. Mamy pod ręką system dzięki któremu uruchomimy każdy komputer z możliwością botowania z USB. Możemy instalować i kasować oprogramowanie a także na bieżąco dokonywać aktualizacji systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *